Vahdet i Nermina Talić iz Jajca prije dva dana dobili su novog člana porodice. Nermina je dječaka na svijet donijela 7. marta u bolnici u Travniku, bez problema, a danas je stigla kući u Jajce i svojoj djeci dovela još jednog brata.
U razgovoru za Klix.ba Vahdet je istakao kako osjećaju jednaku radost kao kad su dobili prvo dijete.
“Osjećamo se jednako sretno i zadovoljno i nakon prvog i desetog djeteta. Uvijek smo oboje raspoloženi, spremni za šalu i nismo jedni od ljutih roditelja”, izjavio je Vahdet.
On je zaposlen na deponiji u Jajcu, a u izjavi je pojasnio kako svako dijete ima ono što mu je potrebno.
“Uslovi jesu teški jer imam ugovor o djelu, ali najbitnije je da živimo sretno i da sva djeca imaju sve što im je potrebno. Sada školujemo četvero djece, a ove godine će još dvoje krenuti u školu. Jednostavno, sreća je velika”, dodao je Vahdet.
Porodica Talić sada ima šest dječaka i četiri djevojčice, najstarije dijete ima 17 godina, a najmlađi dječak dva dana.
Nermina ima 40, a Vahdet 38 godina. Dječak i majka su nakon pregleda pušteni kući, zdravstveno stanje je uredno, a porodicu Talić u narednim danima će posjetiti i načelnik Općine Jajce Edin Hozan koji je obećao podršku porodici.
U okviru projekta ”Projektovanje, izgradnja i opremanje nove JZU Istočno Sarajevo” završeno je opremanje medicinskom i nemedicinskom opremom ambulantnog dijela bolnice u Istočnom Sarajevu, čime su stvoreni uvjeti da ovaj objekat počne sa radom u punom kapacitetu.
Objekat je otvorio predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik.
Na svečanoj ceremoniji Goran Todorović, direktor bolnice Istočno Sarajevo, tokom svečanog govora napravio pozdravio je, između ostalih, predstavnike Parlamentarne skupštine Republike BiH, što je izazvalo smijeh prisutnih.
– Nemoj da te čujem da kažeš Republika BiH. Znam da je to bio lapsus. BiH je teritorija. BiH nije država, RS je država – rekao mu je u šaljivom tonu Dodik tokom svog govora.
Prof. dr. Sebija Izetbegović, generalna direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), bila je gošća večerašnje tribine koju je u Općini Novi Grad u Sarajevu organizirala Asocijacija žena SDA Novi Grad. Tema tribine bila je “Aktuelno stanje u zdravstvu – položaj i zastupljenost žena u upravljačkim strukturama zdravstvenog sistema”, no govorilo se i o drugim temama osim zdravstva.
Kako je naglasila prof. dr. Sebija Izetbegović, prvi put u historiji je jedna žena direktorica tako velike zdravstvene ustanove kao što je KCUS, što je znak razvoja bh. društva u svakom smislu.
– Nisu svi moji saradnici članovi SDA i ja nisam birala svoje saradnike po stranačkoj pripadnosti. Birala sam ih po njihovim sposobnostima i osobito po njihovoj hrabrosti da uđu u jedan proces koji bih mogla nazvati pravom borbom. S ponosom ističem da su od osam direktora disciplina u KCUS-u njih šest žene. To su žene koje su izuzetno dobro educirane i imaju sve vještine za upravljanje tako velikim klinikama i one su bile dovoljno hrabre da sa mnom krenu u borbu koja nije bila nimalo lahka. Susreli smo se prije svega sa 100 miliona KM duga. U ovom trenutku već smo vratili čak 81 milion KM – kazala je Izetbegović.
Dodala je da je taj dug prvenstveno vraćen zahvaljujući striktnom poštivanju zakona, preraspodjeli odjeljenja i sistematizaciji, smanjenju šefovskih mjesta za skoro 200, te insistiranju na poštovanju radnog vremena svih uposlenika Kliničkog centra.
– Veliki broj kolega, koje smo mi uredno plaćali, nije uopće boravio u Kliničkom centru u toku dežurstva. Njihovi saradnici su morali pacijentima govoriti da se oni nalaze u operacionoj sali, iako oni u to vrijeme uopće nisu bili na poslu. Neke od privatnih klinika u Kantonu Sarajevo, koje imaju po deset uposlenika, imaju njih devet iz KCUS-a, koji su napuštali svoje radno mjesto i u toku radnog vremena odlazili da rade na privatnim klinikama. Mi nemamo ništa protiv privatnog sektora i želimo da se taj sektor razvija, ali ne na takav način da koristi resurse Kliničkog centra i da KCUS služi za to da ljekari pacijentima daju svoje podsjetnice da ih obilaze u privatnim klinikama – naglasila je profesorica Izetbegović.
Ona je odgovarala i na brojna pitanja koja su joj postavljali prisutni na tribini. Jedno od pitanja bilo je i zašto nije završena reforma zdravstva u Kantonu Sarajevo i definisan put pacijenta.
– Ovo je izborna godina i mislim da je tu bilo i nekog straha da se ti reformski procesi istinski pokrenu, ali mi svakako nećemo odustati. Bit ćemo vrlo uporni u tome jer je to jedini način da se zdravstveni sistem finansijski sačuva, a da se našim korisnicima usluga napravi mnogo kvalitetnijom – kazala je Izetbegović.
Prisutne na tribini zanimala su i neka pitanja koja nemaju veze sa zdravstvom, poput njenog odnosa sa premijerom KS Elmedinom Konakovićem.
– Davala sam podršku kao član SDA zbog toga što smo Dino Konaković i ja imali komunikaciju u profesionalnom smislu. Ja sam bila predsjednica Zdravstvenog odbora SDA u KS, a on je tada bio zastupnik u Skupštini i mi smo ga pozivali na sastanke da bismo mu objasnili koji su problemi u funkcioniranju zdravstvenog sistema. Smatrala sam da bi on mogao biti osoba koja će se boriti za provođenje reforme u zdravstvu i samo u tom smislu sam mu dala podršku – kazala je profesorica Izetbegović.
Jedno od pitanja bilo je i kakav je njen stav o nedavnim dešavanjima u SDA, prije svega o napuštanju pojedinih dugogodišnjih članova SDA, te kako vidi stranku u budućnosti.
– Ovo što se dešava u stranci shvatam isto kao što bih u svojoj kući stalno pospremala, pa bih onda shvatila da nema pravog pospremanja dok se ne napravi krečenje. Pa onda okrečite, pa bude jedno vrijeme lijepo, pa onda shvatite da ipak morate promijeniti drvenariju, vrata… Stvari se ponekad moraju uraditi generalno i to je jednostavno tako. SDA je ogromna stranka i ja sam njen član još i prije njenog osnivanja. Vrlo sam samokritična, kritična sam i prema stranci koju volim, a neke stvari jednostavno moraju biti pospremljene. Žao mi je kad čujem da je neko izašao iz SDA, ali znate kako kažu: “Jedan ode, dva se rode” – rekla je Sebija Izetbegović, a njen su odgovor prisutni nagradili aplauzom.
Profesorica Izetbegović govorila je i o tome kako je bilo biti snaha rahmetli Alije Izetbegovića.
– Alija je bio jedan dobar, pristojan čovjek, sa kojim sam ja imala vrlo lijep odnos i komunikaciju. Bilo je teških trenutaka, naravno. Tri mjeseca nakon moje udaje njega su uhapsili i odveli u zatvor na šest godina. To je bio jedan vrlo težak životni period koji predstavlja jedinstveno iskustvo. Ogroman broj ljudi tako nešto nikada ne preživi. Ja smatram da je svako iskustvo u životu dobro i to je bogatstvo na neki način – zaključila je prof. dr. Sebija Izetbegović.
U kopnenim i zračnim napadima snaga sirijskog predsjednika Bashara al-Assada i pristalica mjesecima se uništavaju zgrade, historijske građevine i džamije.
U intenzivnim napadima na sirijsku Istočnu Gutu uništena je i džamija Huzeyfe. Ebu Gassan, koji je 20 godina mujezin ove džamije ne dozvoljava da stane ezan sa džamije koja je uništena tokom zračnih napada izvedenih 19. februara, piše Anadolu Agency (AA).
Unatoč tome što je uništen veći dio munare, mihraba i zidova ove stare džamija Ebu Gassan ne prestaje da se provlači kroz razorene ulice Istočne Gute i dolazi da uči ezan za pet dnevnih namaza, vjerski obred muslimana.
On ne prestaje da klanja i ako je sam u uništenoj džamiji. U kopnenim i zračnim napadima snaga sirijskog predsjednika Bashara al-Assada i pristalica mjesecima se uništavaju zgrade, historijske građevine i džamije.
I džamija Huzeyfe jedna je od njih. Godinama je služila za vjerske obrede muslimana ovog područja.
Ebu Gassan je za AA ispričao da je mujezin ove džamije već 20 godina. Tužno je, kako je kazao, što je uništeno mjesto gdje je svakodnevno klanjao pet namaza i učio ezan. Prema riječima Ebu Gassana, džamija je, pored vjerskih obaveza, bila mjesto okupljanja građana ovog sirijskog grada.
“Bombarduju sva mjesta, čak i crkve”, poručio je on.
Podsjetio je da su civili zbog intenzivnih napada primorani napustiti svoje domove i spas pronaći na neki sigurnijim mjestima.
“Ova džamija je ponovno izgrađena 1989. godine. Ja ovo mjesto nisam napustio zbog lijepih uspomena. Mogu reći da sam ovdje ostao sam”, ispričao je Ebu Gassan.
Ovaj sirijski grad, u kojem je nekada živjelo oko 400.000 civila, pet godina je pod opsadom snaga sirijskog predsjednika Bashara al-Assada. Po onome što se može vidjeti, u Istočnoj Guti skoro da više nema života. Od stambenih objekata koji su nekada bili nečiji dom sada su ostale samo ruševine.
Oružane snage sirijskog režima Bashara al-Assada i njihovi pomagači, uprkos odluci Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda (UN) o jednomjesečnom primirju, nastavljaju s napadima na Istočnu Gutu.
Podaci Civilne zaštite u Istočnoj Guti pokazuju kako je u režimskim napadima tokom prethodnih 18 dana poginuo 881 civil. Napadi iz zraka i sa kopna na Istočnu Gutu, koja je pod kontrolom opozicije, intenzivirani su u posljednje tri sedmice.
Napadi pripadnika režima, Rusije i stranih terorističkih grupa na naselja, natjerali su civile da spas i zaklon potraže u skloništima ispod površine tla. Veliki broj stanovnika se, zbog intenziviranih napada, boji izaći iz skloništa.
Nacrt rezolucije o primirju predložili su Švedska i Kuvajt, a rezolucija je u Vijeću sigurnosti jednoglasno usvojena 24. februara. Ovom rezolucijom dogovoreno je 30-dnevno primirje u sklopu kojeg će biti omogućena dostava humanitarne pomoći i medicinska evakuacija.
U rezoluciji je od svih strana u Siriji zatraženo da se sukobi zaustave na period od najmanje 30 dana kako bi se humanitarna pomoć “sigurno, nesmetano i održivo” dostavila širom zemlje, te kako bi “ranjeni i bolesni u teškom stanju” bili evakuisani.
Također je zatraženo da se obustavi opsada u Istočnoj Guti, Yarmuku, Fui i Kefrayi, regijama koje pod okupacijom drži sirijski režim i u kojima je prisutna alarmantna humanitarna kriza.
Dogovorom u Astani prošle godine, Istočna Guta je proglašena zonom deeskalacije sukoba. Uprkos tome, Assadov režim u posljednjih nekoliko mjeseci intenzivirao je napade.
Kriza u toj regiji svakim danom je sve veća, a hiljade bolesnih ljudi čeka na evakuaciju. Veliki broj djece u Istočnoj Guti preminuo je zbog nemogućnosti pristupa dovoljnim količinama hrane i lijekova.
Federalni hidrometeorolški zavod Bosne i Hercegovine (FHMZBiH) izdao je za danas narandžasto upozorenje zbog olujnih vjetrova na području Bihaća, Banje Luke i Livna.
Upozorenje u Banja Luci izdato je zbog umjerenog do jakog jugo, a popodne i uvečer olujni vjetar uz udare od 50 do 70 kilometara na sat.
Udari vjetra južnog smjera od 55 do 75 kilometara na sat mogući su i na području Bihaća i Livna.
Žuto upozorenje izdato je za ostale dijelove zemlje gdje se također očekuju nešto slabiji udari vjetra.
Narandžasto upozorenje izdaje se za opasno vrijeme i neuobičajene vremenske prilike koje mogu izazvati štetu.
Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak izjavio je za Fenu da je sutrašnja posjeta bh. delegacije Makedoniji važna zbog potpisivanja sporazuma koji će omogućiti građanima dvije zemlje prelazak granice samo sa ličnom kartom.
Crnadak, koji je u delegaciji koju će u posjeti Skoplju predvoditi predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić, kazao je da je ta mogućnost putovanja samo s ličnim kartama novi doprinos u slobodi kretanja u regionu.
– S obzirom na to da već postoji sličan sporazum sa Srbijom, to znači da će na potezu BiH – Makedonija ljudi moći kretati samo s ličnim kartama – naglasio je šef bh.diplomatije.
Delegacija BiH će tokom posjete Makedoniji prisustvovati i komemorativnom programu povodom 75. godina od holokausta nad makedonskim Jevrejima.
Planiran je i sastanak delegacije BiH s premijerom Makedonije Zoranom Zaevom, predsjednikom Skupštine Makedonije Talatom Xhaferijem i predsjednikom Makedonije Gjorgeom Ivanovom.
Crnadak će se sastati i s ministrom vanjskih poslova Republike Makedonije Nikolom Dimitrovim, s kojim će biti i potpisan sporazum koji će omogućiti građanima dvije zemlje prelazak granice samo s ličnom kartom.
Naser Arnaut i Ines Midžić, državljani Bosne i Hercegovine koji su se u Siriji pridružili zloglasnoj Islamskoj državi, ubijeni su u toj bliskoistočnoj državi.
Smrt Arnauta je za Klix.ba potvrdio porodični prijatelj, a kako nezvanično saznajemo, u proteklom periodu pokušao je vratiti se u Bosnu i Hercegovinu.
Bišćanin Midžić je postao poznat široj javnosti nakon što je propagandni video Islamske države (IDIL) dospio na internet. Na njemu se pojavio Midžić koji je pozvao muslimane u BiH da ubijaju “nevjernike”. Arnaut, koji je inače iz sarajevskog naselja Boljakov Potok, nalazio se na INTERPOL-ovoj crvenoj potjernici od 2016. godine.
Kako piše Žurnal, obojica su ubijena početkom marta.
Prema podacima iz decembra 2017. godine, u redovima Islamske države u proteklim godinama našlo se oko 280 državljana Bosne i Hercegovine. Nerijetko, sa sobom su viodili svoje porodice, a iz Ministarstva sigurnosti kažu da su na području Sirije i Iraka krajem 2015. godine boravile ukupno 52 žene i blizu 70 djece iz BiH.
Inače, Islamska država je gotovo uništena, sa po nekoliko manjih džepova raštrkanih uglavnom po Siriji. Skori pad ove terorističke organizacije sa teritorijom koju su proglasili “halifatom” rezultat je vala akcija sirijske, kurdske i iračke vojske.
U BiH su ljudi dobri, pomažu nama migrantima, donose hranu, odjeću, sami nam prilaze i nude pomoć. Nismo doživjeli nikakve neugodnosti, razumiju nas, ali mi smo u teškoj situaciji, ispričao je za “Nezavisne” jedan mladić iz Kabula (Afganistan) koji trenutno boravi u Sarajevu.
Tvrdi da je zbog političke situacije i straha za život pobjegao iz Afganistana i da želi dalje u Holandiju gdje ima rođake i gdje zamišlja da će imati bolji život. Kaže da trenutno boravi u jednoj privatnoj kući i da je zatražio azil.
Migranti koje smo sreli spremni su da porazgovaraju pokoju riječ, ali bez navođenja imena i fotografisanja jer kažu da su ionako u teškoj i neizvjesnoj situaciji kako dalje.
“Sarajevo je lijep grad, ljudi su spremni pomoći. Ovdje smo već dva mjeseca, čekamo da idemo dalje, nećemo ovdje ostati”, kažu nam dvojica Pakistanaca.
Jedan migrant nam je rekao da su ljudi u BiH dobrog srca, ali da, koliko vidi, i ovdje se teško živi.
Iako iz Ministarstva bezbjednosti BiH tvrde da se situacija sa migrantima popravila i da država može odgovoriti zahtjevima za smještaj, situacija na terenu govori drugačije.
Naime, sve je više onih koji su u potrazi za boljim životom, u bijegu od rata, tortura, loše politike i loše ekonomije odlučili krenuti na put ka zapadnoj Evropi, pa su tako usljed blokada na granicama u Hrvatskoj, Mađarskoj, Grčkoj došli u BiH.
Da kapaciteti u Imigracionom centru nisu dovoljni, govori informacija da je veliki broj migranata iz Sirije, Libije, Afganistana, Alžira, Tunisa, Bangladeša i tako dalje smješten po privatnim kućama u Sarajevu i oko Sarajeva, te motelima i hotelima.
Hajrudin Solak iz Udruženja “Pomozi.ba” kaže da se ovo udruženje već mjesec dana “druži” sa migrantima koji dolaze iz Afganistana, Libije, Pakistana, pa čak i iz Indije, ali da je najviše onih koji su iz Sirije.
“Pokušavamo im pomoći sredstvima koja imamo i koja građani doniraju. Građani su stvarno spremni pomoći, donose hranu, odjeću, neki su i svoje kuće ponudili za smještaj”, kazao je Solak, koji navodi da se u dvije kuće na području općine Vogošća nalazi 57 migranata.
Tvrdi da se ovom udruženju u posljednjih mjesec dana obratilo oko 200 migranata za pomoć, te da su dio njih smjestili i u motele i hotele i to od sredstava koja su donirali građani.
Dragan Mektić, ministar bezbjednosti BiH, kaže da u Azilantskom centru u Delijašima, kod Trnova, trenutno boravi između 60 i 80 migranata, dok prema podacima koje smo dobili iz Službe za strance, ova cifra se penje na 100.
Mektić ističe da je taj broj vjerovatno veći, jer nisu svi u centrima, oni mogu, kako ističe, boraviti gdje žele.
“Ako imaju novca za hotele, mogu i u hotele, mogu i u hotel ‘Evropa’, ako hoće, to im mi ne možemo zabraniti. Ono što želim reći je da oni u Azilantskom centru imaju hranu, odjeću, medicinsku zaštitu, sve što im je potrebno”, kaže Mektić.
Međutim, priznaje da je u februaru u BiH ušlo 600 migranata, a da je tokom marta do sada ušlo njih još 190, te da su to ozbiljni problemi za državu, ali i kompletan zapadni Balkan.
On je dodao da se otvaraju ilegalne rute, te da je jedna od njih ona koja nama pravi ogromne probleme jer migranti iz Turske dolaze u Grčku, iz Grčke idu u Albaniju, iz Albanije u Crnu Goru i iz Crne Gore u BiH.
Kako kaže, lično je čelnicima EU poručio kako ilegalne rute postaju alarmantne za zemlje zapadnog Balkana.
Tvrdi da će situacija postati i gora jer je BiH došla na red, nakon Srbije, Hrvatske i Mađarske.
Da je veliki broj neregularnih migranata i izbjeglica posljednjih nekoliko mjeseci ušao u BiH, potvrdili su medijima ranije i iz Granične policije BiH.
Mektić je kazao da se posebno vodi briga i osiguravaju posebni uslovi i smještaj za porodice sa djecom i maloljetnike koji putuju bez roditeljske pratnje.
“Maloljetnike bez roditeljske pratnje smještamo u Centar ‘Maus’ u Doboju, oni imaju najbolje uslove”, kazao je Mektić, a na naš upit je li povećan broj maloljetnika bez pratnje, odgovario je da jeste.
Ističe da su problem i porodice sa maloljetnom djecom, te da njih ne mogu smjestiti u Azilantski centar, nego moraju obezbijediti posebne uslove za njih.
Nacionalni spomenici u Bosni i Hercegovini postepeno padaju pod zub vremena, te im zbog toga prijeti nestanak. Na žalost, neki od njih su potpuno i nestali, samo je ostalo sjećanje na mjesto gdje su nekada bili, i priče o tome kako su izgledali.
Desilo se to i npr. sa tvrđavom u Bosanskoj Otoci, koja je u potpunosti nestala, te samo ima priča gdje i kako je izgledala, i koja se prenosi s koljena na koljeno.
Upravo zbog ovog postepenog gubljenja spomenika Bosne i Hercegovine, mladi Otočanin, sa adresom u Austriji odlučio je pokrenuti facebook stranicu “Nacionalni spomenici BiH u 3D” gdje predstavlja svoje radove i pokušava očuvati od zaborava jedan dio historije Bosne i Hercegovine.
“Promjena sredine nije na mene loše utjecala, naprotiv, još više me je motivisala da stečeno znanje primjenim u praksu i tako olakšam svome narodu.” govori za portal biscani.net Selmir Mujagić, te dodaje: “Vidio sam problem i ponudio sam rješenje. Naša kulturna baština je u procesu raspadanja, a neka je dobrim dijelom nestala. Uz pomoć najmodernije tehnologije uspijevam rekonstruisati nekadašnji izgled spomenika. Drugi razlog je da se naš narod kroz decenije nalazi u borbi za svoj nacionalni identitet. Tako je bilo kroz historiju, a ni danas nije drugačije, gdje nam se podmeću razni nazivi. Osjećam potrebu da svojim znanjem doprinesem jačanju nacionalne svijesti i da druge svojim primjerom motivišem da čine ono što mogu za svoju domovinu, jer druge nemamo.”
Ovo je, kaže on, sasvim nešto novo na prostorima Bosne i Hercegovine, te se zbog toga brzo i proširilo na sve dijelove BiH. Zbog velike zainteresiranosti za ovakav model predstavljanja bh spomenika, reakcije su jako pozitivne i motivirajuće, te često dobija poruke podrške i upite za neke zajedničke projekte.
U budućnosti kad bude više završenih projekata, planiram ih sabrati u jednu aplikaciju i omogućiti detaljniji pristup našem kulturnom blagu. Takva aplikacija bi bila veliko olakšanje za turiste, sa obzirom da bi na jednom mjestu bile dostupne detaljne informacije o svakom spomeniku, njegov izgled u 3D i još mnogo toga. Pored toga i još neke ideje koje ne bih trenutno spominjao jer nije jos doslo vrijeme da se o tome razgovara.
Selmir Mujagić je budući inženjer i inovator. Oženjen je i otac jednog djeteta. Radi, studira i ostalo malo slobodnog vremena provodi korisno trošeći na konkretne projekte, koji su vec u javnosti dobrim djelom prezentirani.
Pored medijskog prostora kojeg ponajviše zauzima politika i žuta štampa, odlučili smo da osvježimo medijski sadržaj mladim ljudima, koji su doprinijeli i doprinose društvu svojim aktivnim radom.
Ovaj put odlučili smo se da popričamo sa hafizom Nedimom Botićem, koji svakodnevno na svome facebook profilu piše motivacione poruke kreirane kroz prizmu vjere, koje ih ustvari još više jačaju. Hafiz Botić je, kako kaže, prošao kroz jako težak život. Od bolesti, teških životnih situacija, pa do danas kada je izlaz iz svega našao u vjeri, a sa tim i uspjeh u svome životu.
Nedim je zajedno sa još nekoliko hafiza pokrenuo i web stranicu na kojoj se nalaze motivacione poruke za sve one koji žele početi sa učenjem hifza (učenje Kur'ana napamet).
Za portal biscani.net govori: hafiz Nedim Botić; razgovarao Elvedin Hasanagić:
Esselamu alejkum hafize. Možete li kazati šta Vas je postaklo na učenje hifza, i kad je to sve počelo?
Alejkumus selam, vama i vašim čitateljima. Od prvih dana mog povratka vjeri, Kur'an me je fascinirao i imao sam neku duboku želju da ga učim napamet. To se sve desilo relativno kasno, jer sam prvi put u džamiju ušao u svojoj 21. godini, u ramazanu 2004. godine.
Bihać je grad za koji me vežu mnoge lijepe uspomene, a jedna od njih je i početak učenja Kur'ana napamet. Dan u kojem sam saznao da sam primljen na Islamski pedagoški fakultet u Bihaću je jedan od najradosnijih u mom životu. Ispostavit će se kasnije da će se studij na toj visokoškolskoj instituciji višestruko isplatiti. U tim momentima, nisam uopće razmišljao o hifzu, učenju napamet jer mi se to činilo kao prevelik poduhvat. Išao sam korak po korak, doslovno od početka, i napredovao polako.
Zbog moje bolesti koja je duže potrajala, s aktivnim učenjem hifza Kur'ana sam započeo tek 2009. u sekciji hifza na IPF-u u Bihaću kod dr. Hajrudina Hodžića. Njegova uloga je u svemu tome bila jako bitna jer sam pod njegovim mentorstvom naučio sufaru, tedžvid i započeo put hifza.
Nakon dolaska u Sarajevo sam nastavio s učenjem i preslušavanjem pred dr. hfz. Dževadom Hrvačićem, profesorom kiraeta (učenja Kur'ana) u Gazi Husrev-begovoj medresi. Pred hfz. Hrvačićem sam završio i preslušao čitav Kur'an napamet, i ponosan sam što mi je on muhafiz. Zaista je bio divan učitelj u svakom pogledu, ohrabrivao, ali i konstruktivno kritikovao, upućivao, ali i opominjao.
Vjerujem da nije bilo lahko doći do časne titule hafiza, međutim, šta je osnovna misao koja Vas je poticala za učenje, jer koliko znam, osnova kod učenja hifza je ponavljanje?
Vjera je za mene bila poput svitanja zore, nova stranica u životu, neopisiva sreća. Na početku, nisam još znao učiti arapska slova, pa sam onda počeo napamet učiti prijevod Kur'ana. Od malih nogu sam volio knjige i čitanje, čitao sam sve, od stripova, pa nadalje. Vjera je tu ljubav prema knjizi dodatno naglasila, jer je stjecanje nauke i čitanje ibadet, bogougodno djelo, a znamo i da je prvi objavljeni ajet iz Kur'ana: „Ikre – čitaj, uči, iščitavaj“.
Postati hafiz Kur'ana je oduvijek bio moj san, najveća želja. Put do titule hafiza Kur'ana traje godinama, i zahtijeva hiljade sati učenja i ponavljanja, bude tu mnogo odricanja i žrtve. Hifz te nauči važnim životnim lekcijama, posebno o tome da odložiš zadovoljstvo, da radiš ustrajno, da ne odustaješ. Nije bilo uvijek lahko učiti, posebno jer se znaju desiti pad motivacije, periodi lijenosti i osjećaj da je ovo nešto preteško. Više sam puta pravio pauze u učenju, a svaka pauza te vrati unazad. Ipak, nisam nikad odustao, već bih uvijek iznova počinjao i ponavljao. Najveći problem nije bilo naučiti stranice napamet, već učvrstiti ih u pamćenju i ustrajati u ponavljanju. Jedino ustrajnim ponavljanjem iz dana u dan se osigurava kvalitet hifza.
Šta ukoliko neko odluči početi sa učenjem hifza, i u trenutku da tako kažem izgubi volju, ili vidi da ne može tako lahko pamtiti, a želi to?
Moj savjet svima koji žele da nauče Kur'an jeste da nikad ne gube nadu, da nikad nije kasno, i da idu korak po korak, postepeno i bez žurbe. Hifz Kur'ana je cjeloživotni proces ponavljanja, učenja, razmišljanja i primjene naučenog. Samo polako i bez opterećenja.
Svaki početak, a tako i početak učenja hifza zna biti jako težak. Mozak nije naviknut na učenje i pamćenje, pa je potreban period navikavanja. Treba se navići na rutinu učenja, ponavljanja, izgovaranja. Sluh nije još naviknut na zvuk Kur’ana, jezik se muči i “lomi” da izgovori i ponovi riječi na stranom, arapskom jeziku.
Hifz Kur'ana je za mozak i srce, sličan učinku teretane i dizanja tegova na tijelo. Prvi put kad odete u teretanu, vi možete mislite da može podići 100 kg na benču, ali kad dođeš tamo, vidiš da to nije baš jednostavno. prenaglite i poželite nešto na brzinu, nećete ništa postići, ali ako idete postepeno, korak po korak, vi ćete ojačati i napraviti rezultat. To je i važna lekcija u svemu u životu.
Sa vremenom, učenje Kur’ana postaje sve lakše i lakše. Na početku za učenje nove stranice treba i po sat vremena, a kasnije i pet puta manje, po deset do petnaest minuta. Učenik će primijetiti da mu Allah olakšava druženje sa Kur’anom, on sve lakše uči, pamti i ponavlja. Njegov kapacitet pamćenja i memorija ojačaju mnogostruko i u stanju je da sa lahkoćom uči ono što mu je u početku bilo nezamislivo.
Često smo na vašem facebooku i kroz druge intervjue mogli čitati i slušati da Vam je kroz život bilo i teško, i bili ste bolesni; kako je sve to utiecalo na Vašu želju za učenjem, i da li ste upravo u tome pronalazili izlaz iz svih briga?
U životu sam dugo bio na dnu, i psihički i fizički, duhovno i materijalno. Odrastao sam i većinu života živio u teškim uvjetima, u maloj kućici, bez osnovnih uvjeta za život, čak i bez električne energije, sa samohranom majkom, bez stalnih primanja. Od osmog razreda pa narednih deset godina smo se borili sa teškom bolesti koja me dovela na rub smrti, pa do neizvjesnog oporavka, borbe sa traumama i depresijom, suočavanja sa stvarnošću, nezaposlenošću i besperspektivnošću. Danas, hvala Bogu, sam zdrav, porodični čovjek, i imam stvari i mogućnosti o kojima sam nekada samo sanjao. Kroz sve to, vjera je bila pokretač, vjetar u leđa i utjeha u tegobama.
Kad sam prolazio kroz teške trenutke, pitao sam zašto prolazim kroz ovo sve? Kasnije sam došao do zaključka da možda mogu nekome pomoći koji prolazi kroz slične situacije. Mogu nekoga inspirisati, ohrabriti, motivisati da ne odustane. I zato gdje god otišao, govorim o tome da problemi nisu kraj, siromaštvo nije kraj, bolest nije kraj. Uvijek se nađe rješenje, i ne samo to. Vidimo da smo kroz probleme dosta naučili, promijenili se nabolje, da su oni puno toga uzeli, ali i dali. Nastojim da ljudima pružim ono što nam ponajviše fali danas. Fali nam nade i utjehe. Fali nam topline i ljubavi.
Predstavili ste Vaš projekat „Hifz.ba“, pa možete li kazati o njemu, ciljevi, planovi za dalje?
Nedavno smo pokrenuli portal „Hifz.ba“, namijenjenog svima koji uče (ili će učiti) hifz Kur'ana, i koji žele da saznaju više o ovom procesu i Kur'anu. Ovo je zaista ispunjenje sna, jer se time popunjava medijska praznina i radi na polju širenja Knjige koja je meni, i mnogima promijenila život nabolje. Na portalu ćete moći čitati savjete, motivacione tekstove, životne priče, vijesti, biografije, i mnogo toga vezanog za hifz i hafize.
Redakciju portala Hifz.ba čine: hafiza Halima Ljutić, hafiza Zekija Krvavac, kurra hafiz Admir Husić i moja malenkost koji vršim i ulogu urednika. Na portalu imamo još posla u smislu unapređenja i dizajna i sadržaja, pa pozivamo sve vas da se javite sa savjetima, kritikama, sugestijama, prijedlozima, tekstovima. Zahvaljujemo se ujedno svima koji su do sada podržali i prate naš rad.
Idući plan, na kojem radimo, je izrada engleske verzije portala, kako bismo doprli do što šireg kruga čitalaca. Jer proces učenja hifza u BiH je po mnogo čemu specifičan, i to u svjetskim okvirima, a o tome se zaista vani malo zna. Naime, kandidat da bi dobio diplomu hafiza Kur'ana u BiH, mora da cijeli Kur'an prouči napamet za ne više od 15 dana, tj. najmanje da svaki dan uči po 2 džuza (40 stranica) pred Komisijom Rijaseta IZ koju čine sedam eminetnih hafiza Kur'ana. To zahtijeva ogroman napor i muhafiza i učenika, svakodnevno učenje po više sati, teške pripreme, ali kao rezultat dobijemo neke od ‘najkvalitetnijih’ čuvara Kur'ana na svijetu. Sa te strane, naša zemlja se ima čime ponositi i do sada je 386 kandidata položilo ovaj ispit. Ovo je u svjetskim okvirima raritet, jer je dosta zahtjevniji proces od onoga recimo u arapskom svijetu gdje se od kandidata ne zahtijeva da prouče odjednom cijeli Kur'an, već je dovoljno da cijeli Kur'an prouče samo pred učiteljem, bez vremenskoj ograničenja.
Zahvaljujemo se hafizu Nedimu Botiću na izdvojenom vremenu, te se iskreno nadamo da će vam neki savjeti hafiza Botića pomoći u vašem životu, te da ćete možda samo sebe uvjeriti da nije uvijek sve tako crno, i da izlaz postoji samo ukoliko ga želimo potražiti.
U Sarajevu se danas održava Okrugli stol o temi “Agresija na istinu o odbrani Republike Bosne i Hercegovine” u organizaciji Bošnjačke zajednice kulture Preporod i Udruženja za zaštitu tekovina borbe za BiH. Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović je tim povodom poručio da su na sceni pokušaji minimiziranja agresije i općenito karaktera rata, ali da to neće dozvoliti.
Cilj današnjeg okruglog stola je da se detektiraju ključni problemi u vidu napada na činjenicu i istinu da je na BiH izvršena agresija. Gost današnje debate bio je i Bakir Izetbegović koji je poručio da se za istinu svi moraju boriti te da se ne može dozvoliti minimiziranje uloge Armije RBiH i agresije koja je izvršena na nezavisnu BiH.
“Bitno je da prepoznamo fizionomiju problema koji je prisutan. Imamo realne udružene zločinačke poduhvate protiv BiH. To su nacionalistički i šovinistički poduhvati. Imamo i virtuelni pokušaj minimiziranja agresije koji je stavljen na teret braniocima ove zemlje, kroz intenzivna suđenja generalima. U svakom napadu prvo strada istina, stvara se prepreka kako bi se druga strana stigmatizirala, suoptužila izjednačila s drugom stranom, imamo relativiziranje istine. Važno nam je sačuvati kapital koji smo iznijeli iz rata. Mi smo moralni pobjednici. Moramo sačuvati istinu o ratu u BiH, o agresiji”, poručio je Izetbegović.
On je dodao da nema rata bez zločina.
“Tvrditi da i na našoj strani nije bilo zločina ne bi bilo fer i to nije istina, ali to su bili pojedinačni incidenti koji su sistematski zaustavljeni i sankcionirani. Mi smo imali ovdje u Sarajevu jedan obračun, u izgladnjelom Sarajevu s pobunjenim komandantima za čije se brigade govorilo da odvode Srbe na strijeljanje. Mi smo to zaustavili. Zatim je ta akcija ‘Trebević’ nastavljena širom BiH i uvela je red u redove Armije BiH. To je suštinska razlika i mi to moramo sačuvati. Mi moramo stati iza naših branilaca, politički, ekspertno i finansijski”, zaključio je Izetbegović.
Mustafa Polutak, general u penziji i jedan od organizatora ovog okruglog stola, je kazao da je porazno što određene strukture stalno ponavljaju da je u BiH bio građanski rat.
“Mi dokazujemo da to nije tako, već da je bila agresija. Želimo naglasiti ko je izvršio agresiju, kako i koje su posljedice toga. Objavit ćemo i zbornik o tome. Nastoji se dokazati da nije bilo agresije i da se sve negira i minimizira. Pokušava se nametnuti priča da su sve strane činile zločine. Nije isto pripremiti i organizirati zločin i počiniti genocid ili počiniti zločin sporadično”, poručio je general Polutak.
Mirko Pejanović je kazao da neki ne prestaju ublažavati priču o agresiji, da mijenjaju istinu.
“Imamo konstantno poricanje genocida u Srebrenici. Zadaća je svih da se bore za istinu, da se istina objektivizira”, kazao je Pejanović.
Nezaposlenost kao glavni makroekonomski problem u Bosni i Hercegovini, može se rješavati isključivo smanjenjem stopa doprinosa, kako bi se poslodavci rasteretili značajnih obaveza, što bi sa druge strane omogućilo povećanje minimalnih primanja – poručeno je sa današnjeg savjetovanja o Novoj ekonomskoj politici za BiH, koje je u organizaciji Nezavisnog bloka održano u Parlamentu BiH.
Na Savjetovanju, na kome su prisustvovali brojni predstavnici relevantnih institucija, organizacija i udruženja, te ekonomski stručnjaci razgovaralo se o mehanizmima razvoja ekonomske politike u BiH, uvažavajući trenutno ustavno uređenje.
Predsjednik Nezavisnog bloka Senad Šepić je izjavio:
”Nezavisni blok je izradio novu ekonomsku politiku za Bosnu i Hercegovinu, u kojoj će značajno biti povećana minimalna primanja, u kojoj će se firma moći otvoriti za 24h, u kojoj će se vrednovati rad, a što bi trebalo pomoći da se zaustavi masovno iseljavanje naročito mladih ljudi. Naša nova ekonomska politika je zasnovana na jasnim pokazateljima, na preciznim načinima i mogućnostima koje imamo u postojećem uređenju i vjerujem da možemo biti puno uspješniji. Na važne pozicije moraju doći ljudi koji znaju i žele dobrobit ne samo svojoj djeci nego i djeci svih građana ove zemlje”.
Aktuelno stanje naše ekonomije najbolje pokazuje posljednji izvještaj Svjetske banke “Doing Business 2017”, gdje BiH zauzima tek 175. mjesto po proceduri registracije pravnih lica.
Nezavisni blok smatra da se registracija novih pravnih subjekata može smanjiti na jedan dan putem “OPEN” procedure, koju su izradili ekonomski stručnjaci ove stranke, a koja bi kroz uvezan informacioni sistem i internet aplikaciju omogućila dobijanje svih neophodnih rješenja za rad. Ovakav sistem omogućio bi brzo otvaranje značajnog broja kako inostranih, tako i domaćih firmi.
Ekonomski tim Nezavisnog bloka je uradio analizu i utvrdio da je moguće smanjiti stope doprinosa na 25% bruto primanja, čime bi se smanjila opterećenja za poslodavce, ali i povećala minimalna primanja radnika. U tom pravcu, naš plan je da u dogovoru sa poslodavcima, osiguramo minimalna mjesečna primanja od 750 KM za radnika.
“BiH treba Novu ekonomsku politiku koja će smanjiti nezaposlenost, kao gorući makroekonomski problem BiH i to kroz niže stope doprinosa I poreza, bržu i lakšu registraciju firmi, te ukidanje raznih parafiskalnih nameta. Smanjenjem nezaposlenosti na ovaj način, naš plan je postići ekonomski rast od 6% godišnje a to je ovakvim, novim i odgovornim pristupom moguće.”, izjavio je Faruk Hadžić, magistar ekonomskih nauka, makroekonomski analitičar i član predsjedništva Nezavisnog bloka.
Ruski predsjednik Vladimir Putin pobijedio je na današnjim izborima osvojivši 76,3 odsto glasova, rezultati su izlazne ankete novinske agencije “RIA Novosti”.
Ruska novinska agencija TASS pozivajući se na ankete Fondacije ruskog javnog mnjenja, na osnovu 23 odsto prebrojanih glasova Putin je dobio 73,9 odsto glasova.
“Prema rezultatima izlaznih anketa Putin je osvojio novi mandat u prvoj rundi glasanja sa 73,9 odsto osvojenih glasova”, navodi Fondacija.
Prema projekciji anketne agencije VTSIOM, Pavel Grudinin iz Komunističke partije dobio je 11,2 odsto glasova, lider Liberalno demokratske partije Vladimir Žirinovski 6,7 odsto, a televizijska voditeljka Ksenija Sobčak 25 odsto.
Za sutra je zakazana hitna sjednica Vlade Federacije BiH, a na dnevnom redu treba se konačno naći program isplate poticaja poljoprivrednicima za treći kvartal prošle godine koji je resorno ministarstvo uputilo u proceduru prije više od mjesec dana.
Radi se o 11,5 miliona KM koliko država duguje mljekarima i ovčarima već skoro devet mjeseci. Radi se o sredstvima koje su spremne za isplatu i čekaju samo da program bude usvojen na Vladi, podsjećaju iz Udruženja poljoprivrednika FBiH.
Iako je sjednica zakazana, u javnosti su se pojavile glasine da bi neke od stranaka mogle bojkotovati sjednicu i nastaviti s blokadom izvršne vlasti.
“Ako su glasine tačne, želimo unaprijed obavijestiti sve ministre da ćemo sve one koji ne dođu na sjednicu smatrati neprijateljima poljoprivrede. Poljoprivrednici nemaju vremena da čekaju rješavanje stranačkih nesuglasica u FBiH. Nas ne zanima ni politika ni kadrovska rješenja u federalnim institucijama. Mi samo želimo ono što nam pripada. Poljoprivrednici uredno ispunjavaju svoje obaveze prema državi. Država treba da ispunjava obaveze prema nama”, istakli su u saopćenju za javnost.
Možda bi uvaženi ministri trebali ostati bez primanja devet mjeseci da shvate našu situaciju, poručuju dalje. Nažalost, oni čak i ako ne dođu na sutrašnju sjednicu, uredno će primiti platu za svoj nerad.
“Upozoravamo sve one koji se sutra ne pojave na sjednici da moraju biti spremni na masovne proteste poljoprivrednika: i to ispred centrala stranaka koje će biti direktni krivac za eventualno neusvajanje programa a koje smo spremni držati u blokadi sve dok ne prestanu voditi predizbornu kampanju preko naših leđa”, navode iz Udruženja poljoprivrednika FBiH uoči sjednice.
Da su namjere rukovodstva Stranke demokratske akcije (SDA) o čišćenju vlastitih redova i uvođenja reda ozbiljne i istrajne, pokazala je posljednja sjednica Predsjedništva stranke, na kojoj je “poništena članska karta” dvojici zvaničnika.
Prvi je Mirsad Kukić, donedavni predsjednik Kantonalnog odbora SDA Tuzla, a danas prvi čovjek Pokreta demokratske akcije (PDA), stranke koju su nedavno osnovali isključeni članovi SDA. Crveni karton Kukiću se očekivao kao neupitan epilog posljednje sjednice Predsjedništva SDA, s obzirom da je stranačko rukovodstvo još ranije najavilo njegovo isključenje.
– Idemo, lagano – napisao je na dan održavanja sjednice Predsjedništva SDA na svom Facebook profilu Nudžeim Džihanić, aktuelni ministar finansija u Vladi Bosansko-podrinjskog kantona (BPK).
I zaista je tog dana Džihanić “otišao”, ali sa liste članova SDA, a “lagano će otići”, čini se, i sa ministarske pozicije zbog “nanošenja štete ugledu stranke”.
– Predsjedništvo SDA zadužuje Kantonalni odbor SDA BPK da pokrene proceduru smjene Nudžeima Džihanića sa pozicije ministra u Vladi BPK – navodi se u usvojenom zaključku.
Džihanić je, podsjećanja radi, poslovnu i političku karijeru gradio na – faksifikovanoj diplomi. Najprije se uspio zaposliti u JP “Bosansko-podrinjske šume”, a zatim se sa lažnom diplomom Ekonomskog fakulteta u Sarajevu nametnuo na poziciju kantonalnog ministra finansija. Prevara je otkrivena zahvaljujući anonimnoj prijavi, istragom je utvrđeno da je prijava osnovana, a ministar falsifikator se najprije izjasnio da nije kriv, da bi tokom suđenja priznao krivicu i postigao nagodbu sa Tužilaštvom BPK.
Osuđen je nedavno tek na uvjetnu kaznu u trajanju od tri mjeseca, a ta presuda u pravnom smislu nije značila automatsko povlačenje sa ministarske pozicije jer je, kako se u njoj navodi, kasnije diplomirao na Internacionalnom univerzitetu u Brčkom.
Međutim, čini se da Džihanićeva ministarska karijera neće dugo potrajati pa bi se, u skladu sa zaključkom Predsjedništva SDA, na dnevnom redu jedne od narednih sjednica Skupštine BPK trebala naći i tačka dnevnog reda o njegovom razrješenju.
Sa pozicija u stranci su suspendirani Avdija Kovačević i Kenan Kamenjaš, obojica zbog nanošenja štete ugledu stranke, što bi, u ovisnosti o epilogu istraga u okviru kojih su uhapšeni, moglo značiti i ispisnicu za ovaj dvojac.
Kovačević je bivši načelnik Općine Vareš, koji je u januaru uhapšen na osnovu istrage koja se vodi u vezi sa nestankom 15.000 KM u “BH Pošti” u Varešu, gdje je radio kao voditelj poslovnice. Kenan Kamenjaš je uhapšen mjesec dana kasnije u akciji MUP-a ZDK tokom koje je slobode lišeno šest osoba zbog sumnje u izvršenje krivičnih djela “zloupotreba položaja ili ovlaštenja”, “krivotvorenje isprave”, “primanje dara i drugih oblika koristi” te “šumska krađa”. Kamenjaš je predsjedavajući Općinskog vijeća Vareš i šef Poslovne jedinice “Šumarije” u Varešu.
Istovremeno je, podsjećanja radi, Glavnom odboru SDA upućena inicijativa da se suspendirani generalni sekretar SDA Amir Zukić razriješi sa te pozicije.
U najnovijem izvještaju Nezavisne međunarodne komisije Ujedinjenih nacija (UN) za istragu o Siriji navodi se da su snage lojalne sirijskom režimu Bashara al-Assada i njihovi saveznici seksualno zlostavljali žene, djevojke i muškarce i time počinili ratni zločin i zločin protiv čovječnosti.
U izvještaju o seksualnom zlostavljaju u ratu u Siriji navodi se da su pripadnici Assadove vojske i njihovi saveznici silovali i seksualno zlostavljali žene, djevojke, muškarce i dječake kako bi na taj način kaznili opozicione grupe.
Navodi se da su militanti Sirijskih demokratskih snaga (SDG), koje djeluju pod komandom terorističke grupe PKK/PYD, 2017. godine zarobljene muškarce mučili tako što su im palili spolne organe, dok se žene i djevojke, koje su se nalazile u kampovima ove terorističke organizacije, nisu smjele tuširati zbog straha da bi mogle biti silovane.
Rezultati u izvještaju su prikupljeni na osnovu 454 razgovora sa žrtvama, njihovim porodicama, svjedocima, izbjeglicama, advokatima i ljekarima.
Dodaje se i kako je seksualno nasilje prema ženama, djevojkama, muškarcima i dječacima problem koji je prisutan od samog početka rata 2011. godine.
“Vladine snage i njihovi saveznici, odnosno neke militantne grupe, tokom operacija na terenu i pretresa kuća kako bi uhapsili demonstrante i opozicionare silovali su žene, djevojke, a ponekada i muškarce. Privedene žene i djevojke su bile izložene nasilničkim i ponižavajućim postupcima, bile su silovane, dok je nerijetko zabilježeno i masovno silovanje. Muškarci su uglavnom bili izloženi silovanju određenim predmetima, dok su neki zadobili i genitalne povrede”, navodi se u izvještaju UN-a, prenosi TRT.
Najmlađa žrtva seksualnog zlostavljanja u Siriji je devetogodišnja djevojčica, dok se među žrtvama nalaze i jedanaestogodišnji dječaci.
Osim toga, žene, djevojke, muškarci i dječaci su bili izloženi silovanjima i u političkim i obavještajnim uredima sirijskog režima.
Silovanja koja su činili pripadnici režimskih snaga zabilježena su u gradovima Halep, Daraa, Homs, Hama, Harasta, Tartus, Latakija i Damask kao i u vojnom zatvoru Saidnaya i vojnom aerodromu Mezzeh.
U izvještaju se još navodi da su snage sirijskog režima silovanje koristile kao metod da bi tokom ispitivanja žene i muškarce natjerali da pričaju.
Atik džamija u mahali Ćive, nalazi se između naselja Gornje Vukovije i Tojšići.
Opća narodna tradicija stanovništva Gornje Spreče govori da je ova džamija vrlo stara i da spada u najstariju džamiju ovog područja. U haremu džamije nalazi se mezarje sa starim nišanima, a najstariji datira iz 1774/1775. godine.
Istraživanja graditeljskih karakteristika Atik džamije sprovedena prije četiri decenije od strane stručnjaka sa Arhitektonskog fakulteta u Sarajevu, pokazala su da je urađena bondruk konstrukcijom. Ima trijem, mahfil i drvenu munaru. U vanjskom izgledu džamija ima sređenu kompoziciju sa 16 prozora (širina 0,80cm, visina 1,00cm. Ukupno 12 +4 =16 prozora).
Zaključeno je da je džamiju izgradio majstor sa velikim iskustvom. Džamija je srednje veličine i ima zatvoren ulazni trijem. Prostor za molitvu je 8,1×8,4 m. Prednji mahvil dubine je 3,2 m.
Opća narodna tradicija, historijski podaci i graditeljsko-arhitektonske karakteristike, ukazuju da je Atik džamija u Ćivama izgrađena u 17. stoljeću, u stilu tradicionalne bosanske narodne arhitekture. Prostorni plan Tuzlanskog kantona za period 2005-2025. godina, Atik džamiju u Gornjim Vukovijama, tretira kao kulturno-historijsko naslijeđe.
Zavod za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona je Atik džamiju u Ćivama registrovao kao dobro kulturno-historijskog naslijeđa, te uputio urgenciju Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, kako bi ova džamija bila proglašena za nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine.
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Muamir Jašarević i Sead Velagić osuđeni na ukupno dvije i po godine zatvora za ratni zločin nad srpskim civilima počinjen u Livnu, dok je Zdenko Andabak oslobođen.
Esad Fejzagić, Andabakov branilac, potvrdio je za Balkansku istraživačku mrežu (BIRN BiH) da je prvostepena presuda iz juna 2017. godine u cjelosti ostala ista. Tom presudom Sud je oslobodio Andabaka, a Jašarevića osudio na godinu i šest mjeseci zatvora kao izvršioca i suizvršioca u nečovječnom postupanju prema dvojici zatvorenika i mučenju jednog. Velagić je osuđen na godinu dana zatvora kao suizvršilac nečovječnog postupanja prema dvojici zatvorenika u Osnovnoj školi “Ivan Goran Kovačić”.
Prvostepeno vijeće nije našlo dokazanim da su Jašarević, Andabak i Velagić učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu i da on nije počinjen na području Livna te u nasilnom preseljenju srpskog stanovništva, nezakonitom zatvaranju i doprinošenju sistemu zlostavljanja.
Prema presudi, u Livnu se nije desio širok i sistematičan napad usmjeren prema srpskom stanovništvu, dok je analizom utvrđeno da je postojao sukob između Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i Vojske Republike Srpske (VRS).
Vijeće nije našlo dokazanim ni da su Andabak i Jašarević imali naredbodavnu ulogu i funkcije kako je to Tužilaštvo BiH navelo u optužnici.
Andabak je i u odvojenom postupku pravosnažno oslobođen optužbi za zločine počinjene u Grborezima kod Livna.
Nezavisni blok je predstavio novu politiku za Sarajevo, kao i tim ljudi koji će se konkretnim rješenjima i aktivnostima zalagati da Bosna i Hercegovina ima modernu evropsku prijestolnicu.
Istakao je da kao politički blok imaju kvalitetne, uspješne, odvažne ljude, nova lica na političkoj sceni BiH, koja radom žele zemlji i Sarajevu otvoriti put ka Evropi.
– Mi ćemo se prije svega zalagati za sigurnu prijestolnicu, u kojoj će svi imati jednake šanse i u kojoj će se cijeniti sposobnost, a ne podobnost. U 21. vijeku građani Sarajeva ne smiju imati problema sa vodom, moraju se voziti sigurnim javnim prijevozom, imati stabilna primanja. Sarajevo je oduvijek bio prijestolnica kulture, umjetnosti, turizma i mi imamo ljude, ideje i viziju kako da glavnom gradu Bosne i Hercegovine i njegovim građanima osiguramo uslove za život kakve imaju sve napredne evropske prijestolnice – naglasio je Šepić.
Predstavljena je struktura Nezavisnog bloka iz devet sarajevskih općina, vizija i rješenja.
– Mi smo politika koja je u startu kazala da će svoju političku strukturu otvoriti za sve i to radimo. Rekli smo da najvećim dijelom želimo i hoćemo da ličimo na naš narod, u smislu da nema velike razlike u primanjima. Predložili smo 30 posto smanjenje plata zvaničnika, i taj novac će ići u korist fonda za stipendiranje najugroženijih kategorija stanovništva u BiH – istakao je Šepić.
Dodao je da je vjeruje u ovaj tim Nezavisnog bloka, i vjeruje da će Sarajevo i BiH nakon oktobra krenuti drugačijim, boljim putem za sve narode i građane.
Premijer Unsko-sanskog kantona Husein Rošić osvrnuo se danas na konferenciju za medije koju je u Bihaću održala Stranka demokratske aktivnost u vezi sa Budžetom USK.
Kako je rekao premijer, A-SDA najveći problem predstavlja činjenica što se ove godine kantonalni Budžet kreira potpuno transparentno u dogovoru sa sindikatima, udruženjima i predstavnicima svih stranaka.
– Ovo je potpuno novi pristup. On, nažalost, do sada nije bio primjenjivan na našem Kantonu, no ja mislim da je ovo dobar recept za budućnost ako zaista želimo kroz Budžet odgovoriti na sve stvarne potrebe građana – izjavio je.
Rošić je rekao da su prošle sedmice u konsultacijama o Budžetu učestvovali i predstavnici A-SDA, te da su tada detaljno upoznati sa njegovim sadržajem.
– Danas vidimo da je A-SDA glavni faktor destabilizacije Kantona. Ja sam im pružio ruku, ponudio priliku da iznesu svoje primjedbe, međutim oni su tu pruženu ruku odbili na jedan vrlo ružan i politički nekorektan način. Opet nismo dobili nijedan konstruktivan prijedlog već samo nepotrebno pljuvanje i politikanstvo. A-SDA, očito, ne zna demokratski funkcionirati. Ipak, drago mi je da su sve ostale skupštinske stranke pokazale puno veću zrelost i ponudile rješenja koja smo odlučili ugraditi u Budžet – kazao je Rošić.
Iz Vlade je najavljeno održavanje redovne sjednice sutra.
– Budžet će dakle biti usvojen na vrijeme. Kanton je dobro funkcionisao s privremenim finansiranjem, tako da mislim da je od velikog značaja činjenica da je Budžet napravljen po mjeri građana, a ne po standardima A-SDA, na nekom sijelu pa naknadno “nametnut” kroz skupštinske klupe – zaključio je Rošić.